Publicat: joi,  10 ianuarie 2019
Proiect Cota 2 - Ziua 1
114

Tennys Sandgren - Philipp Kohlschreiber

Philipp Kohlschreiber a câștigat fără probleme singura întâlnire directă, cu 6-2 6-2. Acest lucru îi va da un avantaj din punct de vedere mental, iar rezultatele sale bune de la Auckland îi vor suplimenta nivelul încrederii. Sandgren a obținut mai mult victorii întâmplătoare în ultimele 12 luni, având perioade lungi de blackout, atât în timpul meciurilor, dar și în serii vaste de turnee. Fost campion la Auckland, Philipp are parte și de susținerea publicului, cine a văzut vreun meci de-al său știe despre ce vorbesc. Pentru că e un veteran al turneului, lumea a ajuns să îl considere de-al casei, astfel că îl încurajează la fiecare partidă. Consider că germanul se va impune. Succes!

Asleigh Barty - Kiki Bertens

pCele doua jucatoare s-au mai intalnit pana acum o singura data, in 2014 la Brisbane, tot pe hard. Cu acel prilej, tanara Barty s-a impus in set decisiv. Cu siguranta ne asteapta un meci echilibrat, astfel cum o arata si cotele. Diferenta se va face la cateva puncte in fiecare set, pentru ca ambele evolueaza foarte bine pe propriul serviciu. Suprafata de joc o avantajeaza totusi pe Barty, britanica fiind foarte eficienta pe suprafetele rapide pentru ca are un forehand destul de puternic. Bertens comite totusi unele greseli in defensiva iar Barty ar putea specula micile ezitari ale adversarei sale. Mizez cu incredere pe victoria jucatoarei din Regat.